Hawańczyk a Maltańczyk – opieka

Hawańczyk a Maltańczyk - opieka

Jeśli planujesz zakup Hawańczyka lub Maltańczyka, pierwszym krokiem jest zapoznanie się z ich wyjątkowymi potrzebami zdrowotnymi. Rasa ta jest podatna na problemy z układem moczowym, w tym kamienie pęcherza moczowego, i może nawet wymagać operacji w celu skorygowania luźnego stawu kolanowego. Aby uzyskać więcej informacji na temat właściwej pielęgnacji, porozmawiaj z weterynarzami, psami wyprowadzanymi na spacer i groomerami w Twojej okolicy. Można również rozważyć zakup filmu szkoleniowego od trenera psów, który zna potrzeby tej rasy.

Sierść hawańczyka wymaga szczególnej pielęgnacji. Zalecane jest regularne szczotkowanie, które powinno być wykonywane co najmniej raz dziennie. Okolice oczu są podatne na łzawienie, dlatego po zabawie na dworze należy je przecierać wacikiem lub szmatką zwilżoną wodą. Rasa ta cierpi również na alergię na trawę, pyłki i pchły. Aby ograniczyć te alergie, należy regularnie pielęgnować Havanese.

Najczęstszą przyczyną śmierci psów rasy Havanese jest niewydolność serca. Większość chorób serca u psów jest spowodowana słabą zastawką, która pozwala na cofanie się krwi wokół serca. Powoduje to obciążenie serca. Chociaż zwierzęta z wadami zastawek serca często nie mają żadnych zewnętrznych objawów, szmery w sercu są oznaką problemu. Badania serca muszą być powtarzane co roku. Osłabiona zastawka może być również przyczyną wnętrostwa jąder i raka.

Hawańczyk jest znany z tego, że jest przyjazny w stosunku do dzieci i innych zwierząt domowych. Uwielbiają bawić się z młodszymi dziećmi i przytulać się do innych zwierząt domowych. Często stają się nadmiernie otyłe, jeśli daje się im zbyt wiele smakołyków, dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do ich otyłości. Kiedy Twój hawańczyk przyzwyczai się już do życia z dziećmi, następnym krokiem jest rozpoczęcie szkolenia go.

Jeśli chodzi o socjalizację, hawańczyki i maltańczyki są niemal identyczne pod względem temperamentu i opieki. Małe psy powinny być nadzorowane w pobliżu większych psów, ponieważ niektóre rasy mają silny instynkt łowiecki. Mimo, że dla większych psów mogą wydawać się doskonałą zdobyczą, maltańczyki mogą dogadać się z większością psów, jeśli są odpowiednio socjalizowane w okresie szczenięcym. Unikaj agresywnych zachowań wobec innych zwierząt, chyba że dobrze znasz tę rasę.

Równie ciekawe:  Mieszanka Coton de Tulear z pudlem

Pielęgnacja to codzienne zadanie dla obu psów. Maltańczyki wymagają codziennego szczotkowania, a hawańczyki kąpieli raz na jakiś czas. Jeśli nigdy wcześniej nie szczotkowałeś hawańczyka lub maltańczyka, być może będziesz chciał zainwestować w szczotkę z bolcami. Nigdy nie ciągnij za splątane włosy, ponieważ może to uszkodzić skórę psa. Ważne jest również, aby podczas szczotkowania używać sprayu do rozczesywania sierści.

Psy maltańczyki i hawańczyki są stosunkowo zdrowymi rasami, ale są podatne na niektóre choroby genetyczne, w tym problemy z oczami. Psy maltańczyki i hawańczyki powinny być regularnie pielęgnowane, ponieważ ich paznokcie i sierść szybko rosną. Obie rasy również linieją, choć maltańczyk zrzuca sierść rzadziej niż hawańczyk. Z tego powodu rasy maltańczyk i hawańczyk mogą nie być odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts