Hawańczyk – choroby

Hawańczyk - choroby

Wstępne badania przesiewowe w kierunku chorób u Havańczyków zostały przeprowadzone na podstawie danych fenotypowych 122 psów. Zebrano również 60 kolejnych zwierząt, składających się z rodziców i dziadków. Te 182 psy zostały następnie pogrupowane w 4 rodzaje pokrewieństwa i dwanaście małych niespokrewnionych trio rodzic-potomstwo. Oceniono w sumie 11 fenotypów pod kątem nasilenia choroby, w tym dane dotyczące serca, układu okulistycznego i szkieletowego.

Zaćma

Jeśli jesteś właścicielem hawańczyka, powinieneś wiedzieć, że jest on podatny na dziedziczną zaćmę. Jest to schorzenie, które dotyka kilka ras psów i może prowadzić do ślepoty. Zaćma u hawańczyków może być dziedziczna lub nabyta z czasem. Jednak większość przypadków zaćmy u Havanese pojawia się po ukończeniu 9 roku życia. Na szczęście istnieje kilka opcji leczenia dostępnych dla Havanese.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli zauważysz, że oczy Twojego psa są mętne, jest zabranie go do weterynarza. Nie jest to oznaką nagłego wypadku, ponieważ zaćma u Havanese może wystąpić w każdym wieku. Jeśli Twój pies ma mniej niż 9 lat, może nie mieć żadnych problemów z widzeniem. Jeśli jest starszy, można zdecydować się na zabieg chirurgiczny w celu usunięcia zaćmy.

Dysplazja stawu łokciowego

Centrum Informacji o Zdrowiu Psów (Canine Health Information Center) to scentralizowana baza danych dotycząca chorób i ras psów. Aby znaleźć się w tej bazie danych, Twój pies musi mieć wykonywane coroczne badania CERF, BAER i badania stawów biodrowych. AKC/Canine Health Foundation oraz Orthopedic Foundation for Animals zachęcają do powszechnego przeprowadzania badań dla rasy Havanese. Baza danych OFA zawiera wyniki tych badań i zachęca do ich ujawniania.

Dostępna jest chirurgiczna i medyczna interwencja w przypadku dysplazji stawu łokciowego u Hawańczyków. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania i umiejscowienia choroby. Interwencja chirurgiczna jest preferowana we wczesnych przypadkach, ponieważ opóźnienie może prowadzić do zwyrodnienia stawu łokciowego psa. Lekarz weterynarii powinien przeprowadzić dokładną ocenę stanu zdrowia w celu określenia jego przyczyny i możliwości leczenia. W przypadku Havanese z dysplazją stawu łokciowego wczesna diagnoza jest niezbędna, aby zapobiec chorobie zwyrodnieniowej stawu.

Chondrodystrofia

Wiele doniesień wskazuje na to, że rasa hawańczyków ma skłonność do koślawych kończyn przednich. Te skrócone kończyny przednie mogą mieć poważne konsekwencje dla dobrostanu i zdrowia. Mutacja genetyczna FGF4-retrogenu na CFA18 jest znaną przyczyną chondrodystrofii u psów. Chociaż większość psów z genotypem chondrodystroficznym ma ustalone allele, schorzenie występujące u Havanów jest wynikiem dużej zmienności genetycznej.

Równie ciekawe:  Jaką mieszanką ras jest Hawańczyk

Przyczyna chondrodystrofii u Havanów pozostaje nieznana, ale zmienność genetyczna pomiędzy homozygotami A/A a nosicielami typu dzikiego jest silnie powiązana. Chociaż częstość występowania alleli typu dzikiego jest niska, to jednak maleje. Zróżnicowanie genetyczne tej cechy jest kluczowym krokiem w kierunku ograniczenia chondrodystrofii u Havanów.

Zwichnięcie rzepki

Jeśli kiedykolwiek byłeś właścicielem hawańczyka, mogłeś zobaczyć jego zdeformowaną rzepkę. Jest to bardzo bolesne schorzenie dla szczeniąt i psów, które może prowadzić do amputacji kończyny. Deformacja ta jest spowodowana kombinacją czynników, takich jak boczne przemieszczenie głowy kości udowej, wewnętrzna rotacja kości piszczelowej i hipoplazja przyśrodkowego kłykcia kości udowej. W miarę postępu choroby pies może cierpieć na kulawiznę i chód skaczący.

Leczenie zwichnięcia rzepki u psów rasy Havanes jest zazwyczaj proste. Operacja polega na wycięciu niewielkiego fragmentu kości pod chrząstką. Ta chrzęstna część pomaga końcom kości ślizgać się po sobie i amortyzuje wstrząsy podczas ruchu psa. Zwichnięcie rzepki może być leczone chirurgicznie lub farmakologicznie. Korekcja chirurgiczna wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii.

Przetrwała błona źreniczna

PPM to termin używany do opisania pasm tkanki występujących w oku. Są one pozostałością po naczyniach krwionośnych, które zaopatrywały rozwijającą się przed urodzeniem soczewkę. Zazwyczaj błony te zanikają lub nie ma ich wcale w wieku 4-5 tygodni. Jednak utrzymujące się błony mogą nadal upośledzać widzenie i zaburzać funkcjonowanie oka. Mogą one tworzyć płaty w komorze przedniej lub obejmować całą źrenicę.

Ponieważ gałki oczne są tak skomplikowaną strukturą, czasami nie rosną prawidłowo. Specyficzne wady oczu u Havańczyków są spowodowane tymi błędami. Większość błędów rozwojowych nie powoduje problemów, ale istnieją specyficzne, które są możliwe do wykrycia tylko przez lekarza weterynarii za pomocą specjalnych testów. Niektóre z nich są oczywiste, podczas gdy inne są subtelne, ale mogą powodować problemy ze wzrokiem. Jeśli uważasz, że Twój Havanese ma ten problem, ważne jest, aby umówić się na wizytę u lekarza weterynarii w celu zbadania psa.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts