Hawańczyk – rodzina

Hawańczyk - rodzina

Hawańczyk jest rasą psów o podwójnym umaszczeniu, miękkiej sierści i perłowym połysku. Chociaż niektóre z nich są krótkowłose, większość ma długą sierść. Gen recesywny sprawia, że część hawańczyków ma krótką sierść, ale reszta jest długowłosa. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją hawańczyka, dowiedz się więcej o temperamencie i zachowaniu tej rasy.

Hawańczyki o krótkiej sierści nie są efektowne ani nie stanowią materiału hodowlanego, ale są bardzo zdrowe. Nadają się na zwierzęta rodzinne i są wspaniałymi towarzyszami. AKC i UKC uznały nieparzystokopytne hawańczyki za odrębną rasę. Niemieccy hodowcy po raz pierwszy odkryli szczenięta hawańczyków o nieparzystym umaszczeniu w miotach ze zwykłymi hawańczykami na początku lat 80-tych. Szczenięta te miały upierzenie na nogach i spódnicy oraz ściśle przylegające włosy na ciele. W końcu jednak wyrosła im gładka sierść.

Hawańczyki wymagają regularnej pielęgnacji. Hawańczyki o pełnym umaszczeniu wymagają codziennego szczotkowania. Właściciele mogą jednak być zmuszeni do przyuczenia psa do sznurowania sierści. Długość sierści zależy od tego, jak często trzeba ją pielęgnować. Hawańczyki o krótkiej sierści mogą wymagać cotygodniowego szczotkowania i trymowania, natomiast psy o pełnej sierści wystarczy kąpać co dwa tygodnie. Jeśli nie czujesz się komfortowo z codzienną pielęgnacją, możesz zdecydować się na dłuższą sierść i uniknąć cotygodniowego strzyżenia.

Chociaż szczenięta czystej krwi hawańczyków są drogie, nadal można znaleźć niedrogie psy hawańczyki do adopcji. Możesz także znaleźć psy ze schronisk i od hodowców, szukając lokalnych grup i organizacji adopcyjnych. Znajdziesz tam listę hodowców i szczegółowe informacje o stanie zdrowia. Dobrym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań jest Havanese Club of America. Upewnij się tylko, że wybierasz odpowiedzialnego hodowcę.

Jeśli szukasz psa dla swojej rodziny, możesz zapoznać się z profilem rasy Havanese. Istnieje możliwość adopcji jednego z tych uroczych psów, a także zapoznania się z informacjami na ich temat w sklepach zoologicznych. Dobrze wychowany hawańczyk z pewnością stanie się członkiem rodziny. Jego sierść chroni przed słońcem i jest znana z tego, że się zrzuca. Może być nawet wykorzystywany jako pies myśliwski!
*** Przetłumaczono za pomocą www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa) ***

Równie ciekawe:  Jak dbać o szczeniaka Coton de Tulear

 

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts