Hawańczyk sobolowy – opis rasy

Hawańczyk sobolowy - opis rasy

Chondrodysplazja jest częstym schorzeniem występującym u Sable Havanese. Psy te znane są ze swojej inteligencji i zdolności do adaptacji. Są też stosunkowo łatwe do nauczenia w domu i wyszkolenia. Jeśli jednak zastanawiasz się nad kupnem jednego z tych pięknych szczeniaków, powinieneś najpierw przeczytać ten opis rasy. W kolejnych akapitach dowiesz się, jak wiele korzyści płynie z posiadania tego psa.

Chondrodysplazja u Sable Havanese

Wiele psów rasy sobolowy hawańczyk wykazuje koślawe kończyny przednie. Skrócone kończyny przednie nie tylko wpływają na ich wygląd, ale również stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrostanu. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia tej specyficznej dla rasy choroby: zwiększenie częstości występowania w populacji alleli niechondrodystroficznych. W niniejszym opracowaniu określimy ryzyko wystąpienia chondrodysplazji u hawańczyków sobolowych i zbadamy zależność pomiędzy częstością występowania tej choroby w rasie a częstością chondrodysplazji w populacji.

Zidentyfikowaliśmy wariant genetyczny w pozycji bazowej CFA18:23432408 (CanFam2), który jest częścią haplotypu chondrodysplazji. Allel ten znajduje się 1272 pary zasad w dół od insercji. Użyliśmy Primer3plus do utworzenia starterów do przodu i do tyłu, a następnie sekwencjonowaliśmy produkty PCR przy użyciu standardowej metody Sangera.

Inteligentny i elastyczny

Inteligentny i zdolny do przystosowania się pies sobolowy hawańczyk jest doskonałym wyborem dla każdej rodziny. Ta mała, figlarna rasa może być dobrym dodatkiem do domu z wieloma zwierzętami. Dobrze dogaduje się z większością ludzi i jest bardzo towarzyski. Rasa ta jest doskonałym wyborem do mieszkań. Są bardzo towarzyskie i uwielbiają bawić się z dziećmi. Dobrze radzą sobie w mieszkaniach i potrafią dostosować się do intensywnego trybu życia.

Psy te są doskonałymi psami do mieszkań, ponieważ są inteligentne i posłuszne. Rzadko szczekają i są bardzo potulne. Ponieważ preferują interakcję z człowiekiem, doskonale nadają się do gospodarstw domowych z małymi dziećmi i można je przyuczyć do korzystania z nocników w pomieszczeniach. Rasa ta znana jest również z tego, że jest psem do kolan, co czyni ją idealną dla osób, które spędzają większość czasu w domu. Hawańczyki są również doskonałymi towarzyszami dla emerytowanych par, członków rodziny, a nawet nieznajomych. Są również bardzo ciekawskie i chętnie uczą się nowych sztuczek.

Łatwe w szkoleniu

Hawańczyk znany jest jako jeden z najłatwiejszych w szkoleniu psów i może być wspaniałym psem rodzinnym. Są przyjazne i uwielbiają bawić się z dziećmi. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary nie stanowią zagrożenia dla małych dzieci, choć należy je cały czas pilnować. Psy te doskonale dogadują się z dziećmi, ale należy pamiętać, że mają umiarkowany popęd drapieżniczy i powinny być trzymane w domu.

Hawańczyk sobolowy jest psem średniej wielkości i potrzebuje około 30 minut ruchu dziennie. W tym celu można je wyprowadzać na dwór lub w domu na spacer i zabawę w aportowanie. Hawańczyki są doskonałymi towarzyszami dla właścicieli kamperów i mieszkańców mieszkań, ponieważ nie potrzebują dużego podwórka do ćwiczeń. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu podwórka i upewnieniu się, że jest ono zabezpieczone przed ucieczką. Rasa ta uwielbia obserwować świat z wysokości. W związku z tym wspinają się na meble, aby oglądać świat.

Równie ciekawe:  Krótkowłosy Coton de Tulear - pielęgnacja

Łatwe do nauczenia w domu

Łatwy w utrzymaniu Sable Havaness pozostanie psem towarzyszącym przez długie lata. Te czułe psy dobrze dogadują się z dziećmi, ale mogą być psotne. Będą szczekać, gdy tylko wrócisz do domu, a bez odpowiedniego szkolenia mogą być destrukcyjne. Ze względu na ich wielkość i wrażliwość na emocje, przyzwyczajenie hawańczyka do życia w domu nie powinno być trudne. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych wskazówek dotyczących przyzwyczajania Twojego Hawańczyka Sable do czystości.

W pierwszych dniach życia Twojego psa, sobolowy hawańczyk potrzebuje dużo socjalizacji. Psy te często nadmiernie szczekają, aby ostrzec swoich właścicieli przed gośćmi i intruzami, ale nadmierne szczekanie jest również uciążliwe dla Twoich sąsiadów. Musisz socjalizować psa z obcymi, aby zaakceptował środowisko społeczne. Z drugiej strony samce hawańczyków trudniej akceptują sytuacje społeczne. Przydadzą im się zajęcia z socjalizacji, które pomogą im zaakceptować obcych ludzi.

Lubi być w centrum uwagi

Psy rasy Sable Havanese są niezwykle czułe i uwielbiają znajdować się w centrum uwagi. Znane są jako Havana Silk Dog i są zaliczane do grupy Toy przez American Kennel Club. Bardzo dobrze czują się w towarzystwie dzieci i innych zwierząt domowych i często są doskonałym towarzyszem dla młodszych dzieci. Hawańczyki lubią przytulać się do dzieci i bawić się z nimi. Doskonale radzą sobie również z rodzeństwem i lubią podkradać smakołyki swoim właścicielom. Jeśli jednak pozwoli się im jeść zbyt dużo, mogą nabawić się nadwagi.

W przeciwieństwie do większości psów, hawańczyki lubią być w centrum uwagi. Są szczęśliwe i chętne do zabawy w towarzystwie dzieci, uwielbiają spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Psy rasy Sable Havanese są również znane z akrobatyki i uwielbiają być w centrum uwagi. Są również niezwykle łatwe w szkoleniu i szybko zauważysz, jak łatwo jest nauczyć je kilku sztuczek. Właściciele psów rasy Havanese donoszą, że widzieli, jak ich pupile ścigają się po domach. Widziano nawet, jak kręcą się w kółko, pędząc z pokoju do pokoju.

Wrażliwy na ton głosu

Hawańczyk sobolowy jest uczuciowym, figlarnym i inteligentnym psem. Chociaż nie jest szczególnie posłuszny, łatwo go wyszkolić i dobrze przystosowuje się do wielu warunków domowych. Psy te są niezwykle towarzyskie i chętnie bawią się z dziećmi. Są również bardzo inteligentne i towarzyskie, są doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Mimo to, hawańczyki źle znoszą długie okresy samotności i wymagają stałej interakcji z człowiekiem, aby pozostać szczęśliwymi i zdrowymi.

W przeciwieństwie do wielu innych ras, sobolowy hawańczyk jest wrażliwy na ton głosu. Chociaż cecha ta może być uważana za pozytywną, nie jest to warunek konieczny do posiadania sobolowego hawańczyka. Ważne jest, aby pamiętać, że psy rasy Hawańczyk nie są zazwyczaj podatne na dziedziczne problemy zdrowotne, ale odpowiedzialni hodowcy starają się utrzymać wysokie standardy.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts