Wybierając szczeniaka rasy hawańczyk należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: wiek rasy, problemy zdrowotne i temperament. Hawańczyki to wesołe i energiczne małe psy, które lubią przebywać wśród ludzi. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, hawańczyki nie wymagają dużego wysiłku fizycznego, co czyni je doskonałym wyborem dla osób mieszkających w mieszkaniu, singli i rodzin z małymi dziećmi. Co więcej, psy tej rasy są bardzo czułe, co czyni je doskonałym wyborem dla osób, które szukają towarzysza na długi czas.
Rasa Hawańczyków jest bardzo przyjazna i chętna do zabawy. Uwielbiają bawić się zabawkami i świetnie sprawdzają się na podwórku. Potrzebują regularnego ruchu, ale nie należy z nim przesadzać, ponieważ nadmierny wysiłek może być szkodliwy dla ich zdrowia. Aby tego uniknąć, należy obserwować poziom aktywności swojego hawańczyka. Jeśli wyglądają na zbyt zmęczone lub nadmiernie dyszą, oznacza to, że są nadmiernie eksploatowane.
Poza tymi cechami rasa hawańczyków może cierpieć na kilka chorób. Oprócz dysplazji stawów biodrowych, psy rasy hawańczyk są podatne na inne problemy zdrowotne. Poza otyłością mogą u nich wystąpić wady wrodzone, w tym niedoczynność tarczycy. Chorobom tym można jednak zapobiegać. Lekarz weterynarii może zbadać szczeniaka w kierunku chondrodysplazji podczas rutynowej kontroli.
Jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji hawańczyka jest pielęgnacja. Sierść hawańczyka może osiągać długość do 8 cali, dlatego konieczne jest codzienne czesanie psa. Jeśli jednak wolisz krótszą sierść, będziesz musiał strzyc psa co sześć do ośmiu tygodni. Jeśli pies jest jeszcze szczeniakiem, można go szczotkować raz w tygodniu. Sierść hawańczyka jest podatna na sznurki, więc będziesz miał mniej zabiegów pielęgnacyjnych.
Jeśli chodzi o ćwiczenia, pamiętaj o tym, że szczenięta lubią rutynę, a plan dnia pomaga im dostosować się do Twojego stylu życia. Rutyna jest ważna dla szczeniąt, ponieważ pomaga im nauczyć się struktury i dyscypliny. Rutyna oznacza również, że mogą one skuteczniej skupić się na szkoleniu i nauce. Ćwiczenia mogą obejmować spacery, karmienie, zabawę i trening w klatce. Kiedy szczeniak jest starszy, można zwiększyć poziom ćwiczeń i wychodzić na spacery. Pamiętaj jednak, aby szczeniak wychodził na trawiastą nawierzchnię, ponieważ beton i asfalt są bardzo uciążliwe dla stawów.
Kolejnym ważnym aspektem opieki nad szczeniakiem rasy Havanese jest zdrowa dieta. Hawańczyki mają umiarkowane zapotrzebowanie na ruch, dlatego pamiętaj, aby codziennie zabierać swojego pupila na spacer. Nie należy jednak przesadzać z ilością ruchu, ponieważ może to spowodować przybieranie na wadze i otyłość szczeniaka. Otyłość u szczeniąt rasy Havanese może skrócić ich życie i mogą one być podatne na wiele chorób. Dlatego ważne jest, aby zacząć wcześnie i upewnić się, że szczeniak rasy hawańczyk od samego początku otrzymuje odpowiednią dietę.
Oprócz ćwiczeń szczeniak rasy Havanese powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość snu. Szczeniak powinien spać w klatce, która znajduje się blisko sypialni. Przez pierwsze kilka nocy możesz zostawić otwarte drzwiczki. Gdy szczeniak podrośnie, możesz usunąć klatkę. Możesz też jak najszybciej rozpocząć szkolenie swojego pupila. Jeśli chcesz, aby Twój pies był wspaniałym członkiem rodziny, zacznij jak najwcześniej!
Podobne:
Cześć, to jest komentarz.
Aby zapoznać się z moderowaniem, edycją i usuwaniem komentarzy, należy odwiedzić ekran Komentarze w kokpicie.
Awatary komentujących pochodzą z Gravatara.